Mýty o matracoch ktoré je dobré poznať

„Zdravotné“ matrace sú zdravšie

Väčšinou to nie je pravda. Jednak právo používať názov „zdravotný“, má ten, kto na to získal oficiálny atest od príslušného zdravotného úradu a jednak je názov „zdravotný“ nepresný, pretože neinformuje, aký zdravotný problém matrac pomáha riešiť (alergie, ortopedické ťažkosti, inkontinencia, preležaniny, zvýšená potivosť a pod.) Správnym výberom použitých materiálov a tvarov sa dá zostaviť matrac, ktorý zmierni, alebo pomôže liečiť jednotlivé zdravotné obmedzenia, ale neexistuje taký, ktorý by ich univerzálne riešil všetky.

„Vzduchové“ matrace sú vzduchom plnené matrace

Ide o reklamné preháňanie jednej z vlastností tzv. studenej peny – HR peny. Studená pena je nová generácia PUR peny, ktorá väčšinou má vyššiu nosnosť, životnosť i vzdušnosť ako bežný molitan. Je však zavádzajúce zdôrazňovať, že je vzduchom plnená, pretože to pre jej úžitkové vlastnosti nemá žiadny podstatný význam.

Matrac by mal mať letnú a zimnú stranu

Máloktorý zákazník, ktorý si letno-zimný matrac obstaral, ho skutočne otáča podľa ročného obdobia. Ak by to aj robil, žiadny podstatný rozdiel nepocíti. Veď ide iba o pocitový vnem, trvajúci len pár sekúnd po tom, čo telo príde do styku s povrchom matraca. Ten sa dá dosiahnuť voľbou dostatočne príjemného matracového poťahu a lôžkového prádla bez toho, aby sme si priplácali za rôzne klimatizačné výplne s pochybnými účinkami. Matrac má spĺňať očakávania zákazníka s hľadiska ortopedického, estetického, hygienického, trvanlivostného a nie plniť úlohu chladiča či ohrievača.

Pružinové matrace sú nevhodné, pretože kovové časti vyžarujú škodlivý magnetizmus a pružiny vŕzgajú, lámu sa a pichajú

Skutočnosť je taká, že pružinové matrace majú viacero predností, u iných matracov ťažko dosiahnuteľných. Sú predovšetkým veľmi vzdušné, dajú sa nastaviť na použitie aj pre extrémne ťažkých zákazníkov (aj nad 160kg ). Nové konštrukcie pružinových matracov majú vysokú životnosť, tým že sú vysoké 21-23 cm, zabezpečujú pohodlné vstávanie. Prípadný magnetizmus je odizolovaný z každej strany minimálne 5 cm hrubou vrstvou dobrých izolantov (PUR pena, kokos, netkaná textília). Oveľa viac než magnetizmus matraca ohrozuje spiaceho človeka elektrosmog zo spotrebičov, ktoré bývajú v spálni (mobil, rádiobudík, televízor).

Pri bolestiach chrbtice sú vhodné tvrdé matrace

Opak je pravdou. Chrbtica nie je rovná, má všeobecne známe esovité zakrivenie, najvýraznejšie v oblasti pása – tzv. lordóza. Pri spaní na extrémne tvrdom matraci nie je chrbtica v tomto priehybe ničím podopretá, príslušné stavce v oblúku musia teda bez opory niesť všetok obsah brucha, takže sa vlastne po celú noc nemôžu uvoľniť, chrbtica zostáva napätá. Avšak tvorba maziva medzi stavcami (umožňuje otáčanie stavcov bez toho, aby sa vzájomne odierali) prebieha iba vtedy, ak je chrbtica úplne uvoľnená v najhlbšej fáze spánku. Na tvrdom matraci však táto fáza spánku buď vôbec nenastane, alebo je neustále prerušovaná a to aj tým, že užívateľ musí neustále meniť polohu, pretože podkožné cievky a nervové zakončenia sú váhou tela pritláčané na tvrdú podložku, prestanú sa prekrvovať. To núti spiaceho niekoľkokrát za noc zmeniť polohu, takže spánok sa mení z relaxu na usilovné cvičenie, mazivo medzi stavcami sa netvorí a dochádza k ich nadmernému opotrebeniu. Správny matrac musí mať pevné jadro, aby sa nedeformovala jeho os, ale vrchná vrstva musí byť dostatočne poddajná, aby sa prispôsobila anatomickému zakriveniu chrbtice a podopierala ju po celej dĺžke. Túto úlohu najlepšie plní tzv. pomalá – pamäťová pena, ak je v optimálnej (4-5cm) hrúbke.

Matrace z pamäťovej peny sú najlepšie

O pamäťovej pene koluje medzi ľuďmi veľa mýtov. Napríklad, že čím viac peny, tým lepšie spanie, že pamäťová pena je pre telo najlepšie čo môže byť ale aj to, že je vhodná pre všetky vekové kategórie. My zákazníkom odporúčame nikdy si nedávať na matrac viac ako 4 cm pamäťovej peny. Do tejto hrúbky má pamäťová pena svoje výhody, pokrýva línie a zakrivenia tela. Nad túto hrúbku však už sa matrac mení a vy v ňom máte pocit, akoby ste spali v piesku a to už nie je zdravé pre telo. Pre deti matrace z pamäťovej peny neodporúčame vôbec. Nie sú dobré pre zdravý vývin detskej chrbtice.

Dieťa môže spávať aj na bežnom matraci pre dospelých

Detské matrace sú špecifické. Dôrazne odporúčame nechať pre dieťa vyrobiť vlastný detský matrac. Matrace pre dospelých sú stavané na väčšie zaťaženie, takže ľahké dieťa je na takomto matraci znevýhodnené. Detské matrace nevyrábame z pamäťovej peny, pretože detská chrbtica je neustále vo vývine. Preto by mali byť detské matrace tvrdšie a vyrobené z HR peny.

Všetky naše matrace sú zdravotné

Matrace zabezpečujú správne držanie tela počas spánku

Životnosť našich matracov je cca 10 rokov