Výroba matracov

Po viac ako 20 rokoch úspešného podnikania už nemusíme úzkostlivo dbať na zvyšovanie objemu výroby, sledovať počet vyrobených matracov a zisk.

Viac nás zaujíma dobrá povesť našich výrobkov a počet zákazníkov, ktorým sme našimi matracmi spôsobili radosť alebo im pomohli zmierniť nejaký zdravotný problém.

Po dlhoročnej praxi, doplnenej štúdiom odbornej literatúry, konzultáciami s domácimi i zahraničnými lekármi a odborníkmi na výrobu matracov a matracových materiálov, exkurziami u mnohých zahraničných výrobcov matracov vieme zákazníkovi odporučiť a vyrobiť matrac skutočne na mieru.

Tým rozumieme nielen rozmery, ale aj vlastnosti, ktoré matrac musí mať, aby pomohol riešiť konkrétny problém zákazníka – či už sa jedná napríklad o extrémnu váhu, telesnú výšku, alebo niektoré zdravotné problémy.

Pri výbere vhodného typu matraca uprednostňujeme osobný kontakt so zákazníkom.

Matrac významným spôsobom ovplyvňuje kvalitu života a nie je tak celkom obyčajným spotrebným tovarom – jeho životnosť je 10 až 20 rokov, preto sa oplatí jeho výberu venovať dostatok času i pozornosti.
Tak, ako pri výbere nového automobilu nevystačíme s informáciami získanými z reklamy, internetu alebo telefonického rozhovoru, aj pri kúpe matraca je lepšie osobným pohovorom s predajcom, vizuálnym i hmatovým kontaktom s výrobkom získať čo najviac informácii pre správny výber. A to tým skôr, že u neodbornej verejnosti býva o matracoch rozšírené niekoľko mýtov, ktoré zákazníka dezorientujú.

Mýty o matracoch:

  1. že matrace sú zdravotné. Väčšinou to nie je pravda. Jednak právo používať názov "zdravotný", má ten, kto na to získal oficiálny atest od príslušného zdravotného úradu a jednak je názov ,, zdravotný“ nepresný, pretože neinformuje, aký zdravotný problém matrac pomáha riešiť (alergie, ortopedické ťažkosti, inkontinencia, preležaniny, zvýšená potivosť a pod.) Správnym výberom použitých materiálov a tvarov sa dá zostaviť matrac, ktorý zmierni, alebo pomôže liečiť jednotlivé zdravotné obmedzenia, ale neexistuje taký, ktorý by ich univerzálne riešil všetky.
  2. že matrace sú "vzduchové", vzduchom plnené. Ide o reklamné preháňanie jednej z vlastností tzv. studenej peny – HR peny. Studená pena je nová generácia PUR peny, ktorá väčšinou má vyššiu nosnosť, životnosť i vzdušnosť ako bežný molitan. Je však zavádzajúce zdôrazňovať, že je vzduchom plnená, pretože to pre jej úžitkové vlastnosti nemá žiadny podstatný význam.
  3. že matrac má letnú - zimnú stranu. Máloktorý zákazník, ktorý si letno-zimný matrac obstaral, ho skutočne otáča podľa ročného obdobia. Ak by to aj robil, žiadny podstatný rozdiel nepocíti. Veď ide iba o pocitový vnem, trvajúci len pár sekúnd po tom, čo telo príde do styku s povrchom matraca. Ten sa dá dosiahnuť voľbou dostatočne príjemného matracového poťahu a lôžkového prádla bez toho, aby sme si priplácali za rôzne klimatizačné výplne s pochybnými účinkami. Matrac má spĺňať očakávania zákazníka s hľadiska ortopedického, estetického, hygienického, trvanlivostného a nie plniť úlohu chladiča či ohrievača.
  4. že pružinové matrace sú nevhodné, že kovové epedy vyžarujú škodlivý magnetizmus, že pružiny vŕzgajú, lámu sa a pichajú. Skutočnosť je taká, že pružinové matrace majú viacero predností, u iných matracov ťažko dosiahnuteľných. Sú predovšetkým veľmi vzdušné, dajú sa nastaviť na použitie aj pre extrémne ťažkých zákazníkov (aj nad 160kg ), nové konštrukcie pružinových matracov, majú vysokú životnosť, tým že sú vysoké (21-23cm) zabezpečujú pohodlné vstávanie. Prípadný magnetizmus je odizolovaný z každej strany minimálne 5cm hrubou vrstvou dobrých izolantov (PUR pena, kokos, netkaná textília). Oveľa viac než magnetizmus matraca ohrozuje spiaceho človeka elektrosmog zo spotrebičov, ktoré bývajú v spálni (mobil, rádiobudík, televízor).
  5. že pri bolestiach chrbtice sú vhodné tvrdé matrace. Opak je pravdou. Chrbtica nie je rovná, má všeobecne známe esovité zakrivenie, najvýraznejšie v oblasti pása – tzv. lordóza. Pri spaní na extrémne tvrdom matraci nie je chrbtica v tomto priehybe ničím podopretá, príslušné stavce v oblúku musia teda bez opory niesť všetok obsah brucha, takže sa vlastne po celú noc nemôžu uvoľniť, chrbtica zostáva napätá. Avšak tvorba maziva medzi stavcami (umožňuje otáčanie stavcov bez toho, aby sa vzájomne odierali) prebieha iba vtedy, ak je chrbtica úplne uvoľnená v najhlbšej fáze spánku. Na tvrdom matraci však táto fáza spánku buď vôbec nenastane, alebo je neustále prerušovaná a to aj tým, že užívateľ musí neustále meniť polohu, pretože podkožné cievky a nervové zakončenia sú váhou tela pritláčané na tvrdú podložku, prestanú sa prekrvovať. To núti spiaceho niekoľkokrát za noc zmeniť polohu, takže spánok sa mení z relaxu na usilovné cvičenie, mazivo medzi stavcami sa netvorí a dochádza k ich nadmernému opotrebeniu. Správny matrac musí mať pevné jadro, aby sa nedeformovala jeho os, ale vrchná vrstva musí byť dostatočne poddajná, aby sa prispôsobila anatomickému zakriveniu chrbtice a podopierala ju po celej dĺžke. Túto úlohu najlepšie plní tzv. pomalá – pamäťová pena, ak je v optimálnej (4-5cm) hrúbke.
  6. Fakt, ktorý je viac zaujímavosťou ako dezinformáciou – veľa ľudí hľadá na internete matrace pod názvom madrac, madrace, čo však nie je spisovný výraz.

Aj z tohto krátkeho prehľadu dezinformácii šírených neodbornými (či príliš motivovanými) predajcami sa dá usúdiť, že konzultácia u svedomitého a odborne zdatného predajcu nie je zabíjaním času.

Základná ponuka matracov

Pri výrobe matracov používame ekologické výrobné postupy